Blog

İnşaat Mühendisliği Nedir ?

İnşaat Mühendisliği Nedir?

İnşaat Mühendisliği nedir ? Civil Engineer yani medeniyet mühendisi de denilen inşaat mühendisliği insanlığın ilk çağlarından bu yana gereksinim duyulmuş bir meslektir. İnşaat Mühendisliği nedir sorusunun teorik cevabı ise, malzeme ve tekniği en iyi şekilde bir araya getiren, yapıların plan, proje, yapım ve denetlenmesiyle uğraşan temel mühendislik dalıdır. Ülkemizde inşaat mühendisliği eğitimi lisans seviyesinde 4 yılda verilmektedir. İnşaat mühendisliği okuyabilmek için üniversiteye giriş sınavlarını yüksek sayısal netleri ile geçmek gerekmektedir.

İnşaat Mühendisliğinin Tarihi

Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisinde ilk adım olarak belirtilen fiziksel ihtiyaçlar arasında barınma ihtiyacı da bulunmaktadır. İnsanoğlunun dünyaya gelmesiyle başlayan konut arayışı göçebe hayatın bitmesi ile düzene binmeye başlamıştır. Temel barınma ihtiyacını dönemin taş ustaları ve marangozlar karşılamışlardır. İnşaat mühendisliğinin ilk bilimsel örnekleri M.Ö 4000 – 2000 yılları arasında Mezopotamya bölgelerinde başlamıştır. Tarihteki ilk mühendislik örneklerinden olan Mısır Piramitleri M.Ö 2700 – 2500 yılları arasında yapılmıştır. Modern döneme kadar inşaat mühendisleri ve mimarlar arasında bir fark yoktu.

İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar ?

İnşaat mühendisliğinde çalışma alanı oldukça geniştir. Bunlar arasında betonarme inşaatlar, yol ve köprü çalışmaları, su yapıları, çelik yapılar, proje yönetimi vb. bir çok sektör bulunmaktadır. Ancak bu kariyer seçeneklerini mühendis kendisi belirlemelidir. İnşaat mühendisleri farklı alt isimlerle de çalışabilmektedir. Bunlar ;

  • Yapı Mühendisliği
  • Kıyı Mühendisliği
  • Geoteknik Mühendisliği
  • Deprem Mühendisliği
  • Malzeme Mühendisliği
  • Ulaştırma Mühendisliği
  • Hidrolik Mühendisliği
  • Trafik Mühendisliği
  • Yıkım Mühendisliği şeklindedir.

Bana Göre Türkiye’de İnşaat Mühendisliği ve İnşaat Mühendisi Olmak

Türkiye’de maalesef inşaat mühendisi ünvanını almak kolaydır. Ancak bu ünvana layık çalışmak ve karşılığını almak pek mümkün olmamaktadır. Üniversite giriş sınavlarında yüksek sayısal puanı istemesi gereken bölüme 2019 yılında bir Devlet Üniversitesi Türkçe Eğitim programına sayısal derslerden toplam 0 net yaparak girilebildi. İlgili haber için tıklayınız.

İnşaat Mühendisliği 2019 netleri

Bir şekilde üniversiteye giren öğrencilerden bir kısmı kendini öne çıkarmak için kaliteli staj ve kaliteli eğitim arayışına girmektedir. Bir çok arkadaşım göstermelik staj yaparken, ücretsiz olarak staj sonrası çalışan benim gibi kişilerde vardı. Üniversite hayatım boyunca onlarca kursu bitirmiş biri olarak iş bulamamanın üzüntüsünü yaşamaktayım. Şuan ki durumda kendini geliştiren değil tanıdığı olanın işe girmesi biraz daha kolay oluyor.

Çok nadir gelen iş tekliflerinde ise durum maalesef işsizlikten daha vahim. 1000 – 1500 ₺ arası maaş teklif eden şirket haftada 7 gün 16 saat çalışmanı isteyebiliyor. Ve daha da kötü olan senin bunu yapmaya mecbur olduğunu yoksa mühendis olamayacağını söyleyebiliyor. 2016 ekonomik sallantı sonrası mezun olan neredeyse bütün mühendisleri iş bulamamaktan ziyade bu psikolojik şiddet umutsuzluğa sokuyor.

Ancak her zaman umut edenler, yanlışları değiştirmeye çalışanlar kazanır.

 

İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Furkan Akif İŞLEK Kimdir ?

Furkan Akif İşlek kimdir ? Neden böyle bir site açtı ? Tarzında bir çok soruya cevap vermek için ilk paylaşımımı bu şekilde yapmaya karar verdim. Öncelikle hepinize siteme girdiğiniz ve benim hakkımda bilgileri öğrendiğiniz için teşekkür ederim.

Furkan Akif İşlek Kimdir ?

Eskişehir Osmangazi Ünversitesi Furkan Akif İşlek

1 Kasım 1998 tarihinde Kahramanmaraş’ta dünyaya geldim. 2000 yılında Gaziantep’e taşındık. Ve hayatımın büyük çoğunluğunu burada geçirdim. Küçük yaştan itibaren edebiyata ve sanata meraklı biri oldum.

İlkokulumu dereceyle bitirdikten sonra 2013 yılında Abdülkadir Konukoğlu Anadolu Öğretmen Lisesi’ne ( Fen Lisesi ) başladım. 2016 yılında üniversite sınavını tamamladıktan sonra Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okumaya başladım. 3.30 ortalama ile ilk yılı tamamladıktan sonra Adana Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne yatay geçiş yaptım.

Stajlar

Staj Fotoğrafı Furkan Akif İŞLEK

Bölümümün ilk stajını 2018 Haziran ayında Cemaller İnşaat bünyesinde “TEİAŞ” 12.Bölge Müdürlüğü Betonarme Hizmet Binasında ince inşaat işleri ve Düztepe 32 Derslikli 2 Bloklu Orta Okul Betonarme kaba inşaat imalatlarında ” yaptım. 1 ay süren stajım boyunca haftasonu da dahil bolca sorumluluk alarak son haftalarda işleri kendim yönetmeye başladım. Buradan staj boyunca desteklerini esirgemeyen İnşaat Mühendisi Özge Canbek’e teşekkür ederim.

Bölümümün ikinci stajını 2019 Ağustos ayında Ejder Ağzıpak Proje Ofisinde “Su yapılarının hesabı ve tasarımı” üzerine yaptım. 1 aylık staj sürem boyunca çalıştıktan sonra, düzenli olarak şirkete giderek proje çizmeye devam ettim. Devam etmekteki amacım teorikte öğrendiklerimi pratikte uygulamaya koyabilmekti. Maalesef şirket kapandığı için stajım sona erdi. Staj boyunca excel ve autocad programlarına ağırlık vererek çalıştım. Ve bu programlarda birçok meslektaşımdan daha pratik yolları öğrenmek için çabaladım. Stajlarda çalıştığım konular ve daha fazlası için tıklayınız.

2019 yılında ALES sınavından 93,95 puan aldım. 2020 yılında üniversiteden 2.95 puan ile mezun oldum. Uzun bir iş arayışından sonra yüksek lisansa başladım. Şuan Düzce Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapmaktayım.

Aktif olarak iş aramaktayım. Beni işe almak isterseniz iletişim bölümünden ya da cv dosyamda kayıtlı olan numaramdan ulaşabilirsiniz. Ve son olarak ilginiz için teşekkür ederim.

 

Youtube kanalıma gitmek için tıklayın.